Je stále téma smart city aktuální? Co vůbec znamená být smart? Pohled na "chytrost" očima 2. místopředsedy Sdružení místních samospráv ČR Radima Sršně.
Když jsem před léty v Bruselu zaslechl zprofanovaný termín „smart city“, vždy jsem se opupínkoval. Když jsem pak poprvé zaslechl pojem „smart village“ (chytrý venkov), upřímně jsem se zasmál. Představa, že brzy poštu budou roznášet drony místo pošťaček, senioři k lékaři budou jezdit mikrobusy bez řidiče, které jim na základě zmáčknutí ikonky na mobilu přistanou přímo před domem, případně že doktor na obrazovce bude vyšetřovat pacienty s prstem napíchlým na jehlu a tlakoměrem na ruce v obecní kukani 100 km přes internet, mi přišla jako sci-fi z románů Julese Verna. Po 3 letech musím konstatovat, že zdánlivé sci-fi se stalo realitou a já si místo úsměšků uvědomil, že právě chytrost bude základní charakterovou vlastností obcí a měst budoucnosti.
Chytrost však není zdaleka spojena pouze s technologiemi. Jedna chytrá lavička či popelnice rozhodně nedělá město či obec „smart“, jak si leckdo u nás myslí. Chytrost vždy byla, je a doufám i bude o lidech. O schopnostech překonat stereotypy a bariéry v našich myslích, umět přemýšlet jinak, být nakloněn změně, mít vize a aktivně se zapojit do jejich realizace. Znám řadu z Vás a jsem rád, že upřímně mohu konstatovat, že naše obce a města jsou chytré/-á již dnes a neustálý tlak státu i trhu nás donutil být důvtipnými a nalézt spoustu chytrých řešení. Škoda jen, že stát tak chytrý a inovativní není. Závidím Estoncům, kterým jsme se ještě nedávno smáli, že mohou díky skvěle fungujícímu e-governmentu veškeré úřední úkony vyjma svatby a rozvodu (zatím) učinit z tepla svých obýváků a úřady místo lidí obíhají dokumenty. Závidím Rumunům, kterým se smějeme ještě dnes, že do roka budou mít zaveden vysokorychlostní internet až do poslední samoty vedle hradu hraběte Drákuly. Vysokorychlostní internet je totiž dálnicí 21. století a je smutné, že si to naše vláda neuvědomuje a nedokáže využít 14 miliard korun, které nám na tuto dálnici do každé domácnosti na zlatém podnose dává Evropská unie.
Už teď slyším, jak mi řada z Vás říká, že jsem naivní snílek, že „smart“ Rakouskem, Skotskem, Švédskem, Dánskem, Finskem, Norskem či Švýcarskem nikdy nebudeme. A já budu neúnavně odpovídat, proč bychom nemohli? Chytrý Albert Einstein kdysi prohlásil: „Pravým znakem inteligence nejsou vědomosti, ale představivost“, chytrý Pablo Picasso: „Vše, co si dokážete představit, je skutečné.“
Autor: Ing. Radim Sršeň, Ph.D.